Çağ dışı bir saha - Yasir Keskin

Çağ dışı bir saha


Yıl olmuş 2021 fakat Malatya Stadyumu, 1930'dan günümüze kadar ulaşmış bir yapı olarak tarih sahnesindeki yerini halâ koruyor...

Bu hafta evimizde oynadığımız Fatih Karagümrük maçı ile birlikte eskiyi yad ettik gerçekten...

Toprak sahada futbol nasıl oynanıyormuş onu gördü ben ve benim gibi genç nesiller...

Bundan dolayıdır ki Yeni Malatyaspor Kulübü'ne teşekkür bir borçtur bizim için...

Böylesine nostaljik, günümüz modern futbol sahalarından böylesine uzak ve çağ dışı bir sahada futbol oynamaya çalışan hem Yeni Malatyasporlu hem de Karagümrüklü sporcuları kutluyorum. 

Burada elbette ki Yeni Malatyaspor Kulübü sorumlularını eleştiriyoruz lâkin asıl eleştirilmesi gereken Türkiye Futbol Federasyonu'dur. Bu koşullarda (sadece Malatya'da değil) futbol müsabakası oynanmasına, hangi kulüp olursa olsun kesinlikle müsaade edilmemelidir. Elbette ki olumsuz hava koşullarında stad zeminleri zarar görebilir. Fakat patates tarlasına dönemez. Avrupa'da hiç mi kar yağmıyor? Dünya'nın diğer ülkelerinde hiç mi yağmur yağmıyor? Kurban olduğum Allah'ın rahmeti bir tek Türkiye'de mi stadyumları patates tarlasına çeviriyor? TFF neden stad zeminlerine gereken önlemlerin alınması için kulüplere baskı uygulamıyor ve biz neden burada maçı analiz edecekken, stadın zeminini analiz ediyoruz? 

Öyle ki  zemin işini anlatmakla bitiremeyiz bu yazıyı. İyisi mi biz maça dönelim...

Galatasaray karşısında oynanan oyunun bir benzerini izledik aslında. Çünkü Galatasaray maçında ilk yarı baskın oyunuyla dikkat çeken Yeni Malatyaspor, ikinci yarıda tekrar kendi yarı sahasına çekilerek rakibi karşılamakla yetindi. Hamza Hoca'nın da her zamanki gibi oyuna müdahale etmemesi ve değişikliklerini 90. dakikadan sonra gerçekleştirmesi münasebetiyle takım bir türlü enerji depolayamaz oldu. Öyle ki bu hafta Kubilay'ın da henüz ilk yarının son dakikalarında kırmızı kart görerek oyun dışında kalması, futbolcularımızın ikinci yarıda daha fazla efor sarf etmelerine yol açtı. Buna rağmen oyuna müdahale etmemekte ısrarcı olan Hamza Hoca belki de maçın kaderiyle oynadı. Yaşanan tüm bu olumsuzluklara rağmen, takımımız saha içerisinde (yer yer olmasa da) iyi mücadele etti ve ligin iyi ekiplerinden Karagümrük karşısında 1 puanı almayı başardı.

1 Puanın Mimarı Abdulsamed

Galatasaray maçında yediği hatalı golden sonra, birçok kişinin bu hafta ilk 11'de başlayamayacağını düşündüğü Abdulsamed, Hamza Hoca tarafından yeni bir şans daha kazandı. Bu hafta yaptığı kurtarışlarla takımı sırtlayan Abdulsamed bir nevi kendini de affettirdi ve şans aldığı takdirde ne kadar iyi işler çıkarabileceğini gösterdi. Olumsuz hava koşullarına ve patates tarlasında oynanan bir maça rağmen, gerçekten yaptığı kurtarışlarla belki de haftanın kalecisi olmaya hak kazandı.

İnşallah bundan sonraki maçlarda da bu hafta izlediğimiz Abdulsamed'i izleriz...

[email protected]

YAZIYI PAYLAŞ!

YAZARIN SON 5 YAZISI
20Şub

Uzatma Dünya Sürgünümü

23Oca

Tehlike Çanları!

24Ara
20Ara

Çayın Yanına Çerez

07Ara

Zamanlama Hatası