Tütünüme dokunma!


Yağmurlu bir Malatya sabahı  gözyaşları içine akan tütüncü esnafının ahvaliyle bir güne uyandım bugün.  Malatya halkının 3’te 1’nin geçim kaynağı olan tütünü yasaklamakla kimin eline ne geçiyor anlamış değilim. Hele de halkın %75 , %80 oranında oy verdiği Adıyaman ve Malatya ilimize iktidar Partisinin yaptığı yanlışı kendi şahsıma ve tütün üreticisi adına doğru bulmuyorum.

Yaptığınız büyük bir haksızlık. !

Sadece İktidar Partisi de  değil TBMM’de bir o kadar suçludur.

Bugün Sigara tiryakilerinin yanına yanaşamadığı, en düşük sigaranın 16 Tl olduğu  bir Tekel bayisi var.

Sigaranın içerisine ne koyduğu dahi belli değil. Sigara sağlığa zararlıysa, tütün yasaksa  o halde Tekel bayisi neden var? Demek istiyorum. Bugün herkesin gücü Malatya, Adıyaman esnafı ve halkına  mı yetiyor da tütünü yasaklıyorsunuz ?  Ülkemizde yasaklanacak onca şey varken. Tütün içmek ve bulundurmak yasaksa Tekel’i kapatın. !
Malatya, Adıyaman esnafı ve halkı bugün evine ekmek götürebilmek ve çocuklarını okutmak için  gecesini gündüzüne katıp tütün ekiyor ve satıyor. Esnafa ceza kesip dükkanındaki tütünü almak neyin nesidir. Şayet vergi alınmıyor desem her dükkandan tabela, kdv , elektrik , su, mülkiyet vs. vergisi de alınıyor. 

Peki derdiniz ne Ey!  Yetkililer

Amacınınız Tekeli zengin edip Tütüncü esnafını mağdur etmek mi?

İşsizliğin tavan yaptığı şu ekonomik krizde amacınız esnafı işsiz, aileleri açlığa mahkum etmek midir ?

Tütüncü esnafı hırsızlık mı yapsın .!

Derdiniz tütünü yasaklamak ise Ey! Yetkililer gelin Tekeli, Adıyaman’ı , Malatya’yı haritadan kaldıralım. Şayet derdiniz Tütün değilse o halde Malatya’daki Tütüncü esnafından elinizi çekin. 

Adıyaman, Malatya Tütün üreticisi ve Esnafına dokunmayın.!

Sadece iktidar Partisine yüklenmeyi de bu arada  doğru bulmuyorum. Bugün Malatya Ak Parti il binasına gidip sorumlu sadece Ak Parti il binasıymış gibi gösteri yapan tütüncü kardeşlerim;  bence tek sorumlu Ak Parti il binası değildir. Yetkili mercii  TBMM meclisidir.  Gösteri ve hak aramak izin alınarak yapılır. Bence Ak Parti il binasına değil; Ankara’ya gidin. Derdinizi 600 millet vekiline ve Cumhurbaşkanımıza anlatın. Ülkemizi kaosa sürüklemek isteyenler sizi galeyana getirmesin sakın.
Ülkemizin şu ekonomik krizde ve zorlu günlerinde dayanışmaya, kardeşliğe ve birlikteliğe ihtiyacı var. Tabii ki hakkınızı savunun . Lakin sakın ha sakın birilerinin kötü emellerine alet olmayın.  Malatya’mızı başka iller gibi medyaya yansıtmayın. Nazım Hikmet’in  dediği  gibi bu “ Memleket Bizim “ demek istiyorum . Ahmet Arifin  şiirinden bir kaç dizesi ile sözlerimi tamamlamak istiyorum.
Can, paramparça..
Ve ellerim, kelepçede 
Tütünsüz, uykusuz kaldım 
Terk etmedi sevdan beni
 Tek sevdası Tütün ve ekmek derdi olan;  Tütüncü esnafına, üreticisine        

 Adıyaman, Malatya halkına selam olsun .!

yasin442018@hotmail.com

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

YAZARIN SON 5 YAZISI
05Oca

Tütünüme dokunma!

02Oca

Yazmak için yazmayın

30Ara

Malatya'nın Ablasına Helal Olsun

20Ara
12Ara