Depremin çocuklar üzerindeki etkileri - Psk.Dnşm.Şeyda Şahin

Depremin çocuklar üzerindeki etkileri


Çocuklar depremden çok  deprem sonrası yaşanacak belirsizliklerden korkar. Her çocukta olmasa da bazı çocuklarda deprem sonrası etkiler daha kalıcı ve kaçınılmaz bir hal almaktadır.Yaşanan deprem sonrasında çocuklarda sıkça gözlenen bazı davranışlar vardır. Bu davranışların hepsi de gözlemlenebilir, birkaçı da olabilir. Bazı çocuklarda akut stres bozukluğu dediğimiz yaşanan doğal afetin hemen sonrasında görülen davranış değişiklikleri olurken bazılarında ise travma sonrası stres bozukluğu dediğimiz daha ileriye yönelik travmalarında temelini oluşturan gözle görülür davranış bozukluklarına sebep olur.
 
·        Yaşına göre bebeksi davranışlar gösterme
 
·        Aşırı hareketlilik , konsantrasyonda bozulma
 
·        Gece altına kaçırma , diş gıcırdatma
 
·        Yalnız yatamama , kabus görme , uyuyamama , erken uyuma , yatak ıslatma
 
·        Parmak emme , tırnak yeme vb. davranışlar
 
·        Sessizleşip içine kapanma , yaşanan bu olaylar üzerinde konuşmaktan kaçınma
 
·        İletişim problemleri
 
·        Kendini ifade edememe , empati kuramama…gibi benlik değeri algısında ve kendine güvende azalma görülür.
 
 
 
Deprem sonrası çocuklara nasıl yaklaşılacağı çok önemlidir!
 
Çocukların paniğini azaltabilmemiz için önce kendi paniğimizi kontrol altına almamız lazım, çünkü çocuklar bizim söylediklerimizden ziyade yaptıklarımızla ve onlara yansıttığımız duyguyla ilgilenirler.
 
Gerçekçi konuşma yaparak çocuğun kaygısını azaltabiliriz. Fakat burada gerçekçi konuşma ile çocukları korkutacak konuşma arasında önemli bir fark var. Sürekli yaşanılan kötü olayları tekrar ederseniz , çaresizliğinizi dillendirirseniz çocukta en çok güvendiği yetişkin olan ebeveynlerin çaresizliğinden kendisini büyük bir korku ve güvensizlik çemberi içerisinde hissedecektir.
 
YAPMAMIZ GEREKENLER
 
Kısaca deprem hepimizi etkiledi ve etkileri halen devam edebiliyor. Eğer sizlerde de ummadık psikosomatik yakınmalar ve davranışlarınızda değişimler , düşünce yapınızda bozulmalar varsa , çocuğunuzda da gözlemlediğiniz uyum sorunları ile baş etmede bir uzman desteği almanızı önerebilirim.
 
Hepimize tekrar geçmiş olsun…

pskseydasahin1@gmail.com

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

YAZARIN SON 5 YAZISI
26Tem
05Şub
03Şub
27Ara

Tehlikenin Boyutu Büyük!

16Ara