Malatya’da rant kokmasın! - Mesut Parlak

  Malatya’da rant kokmasın!


Değerli Hemşerilerim; Malatya’ya yeni bir Adliye binası yapılacakmış. Adliye binası konum olarak hiç uygun bir yerde değil. Yeni yapılacak adliye binasının nereye yapılacağı konusu birçok açıdan önem kazanıyor. Özellikle “Kamu yararı”‘na. Şimdi olay burada düğümleniyor. Neden? Çünkü bina yok şuraya, yok buraya yapılsın diye kırk kafadan ses çıkacak. Kim bilir kimler, kimler devreye girecek? Hep birlikte göreceğiz. Bu mekânın yapılacağı yer için en sağlıklı bilgiyi kentin şehir planlayıcıları yani “BÜYÜKŞEHİR” vermelidir.

Sayın Selahattin Gürkan bu konuda sözü siz alın ve kentinize sahip çıkarak ve ağırlığınızı koyun. Siz bu şehrin belediye başkanısınız ve artık siyasi kimliğiniz Malatya! Sizin göstereceğiniz yer dışındaki her gösterilen alan bilinmelidir ki kamuoyunca meşru sayılmayacak ve şaibeli damgası taşıyacaktır. Başkan “KAMU ”ya ait olan bu kent için en uygun araziyi gösterecektir. O gün geldiğinde, Başkan Gürkan’a çeşitli güçler baskı yapacaklar hatta siyasileri devreye sokturup kendi menfaatleri için uygun yerler önereceklerdir. Hatta Başkan ve şehir plancıları tehditler bile edileceklerdir. Buradan kentin tüm “sivil toplum örgütlerine sesleniyorum”. Başkan’ın yanında durup güç birliği sağlamalıyız aksi takdirde ülkenin bu zorlu ekonomik koşullarında Adliye Binası için kamu arazisi dışında, menfaat çetelerinin önereceği yandaş bir arazi satın alınacaktır. 

Sayın Gürkan, sizin devlet malına olan saygınızı en iyi bilenlerdenim. Bu bina için size yapılacak baskıları ve önerilen yerleri, çevresinde kimlerin tapulu arazileri olduğunu kamuoyuna açıklamak zorunluluğunuz var. Bu açıklamalar yapıldığında bu tapu sahiplerini ulusal medyada da gündeme getireceğim. Başkan seçilirken Malatya’nın AKP dışında çoğu kesimlerinin desteğini aldınız. Adaylık belirleme sürecindeki kimlerin destek, kimlerin köstek olduğunu da en iyi bilenlerdenim. O nedenle sizin Malatya halkından başka kimseye borcunuz yok. Bu mücadele, kenti savunma mücadelesidir. İnanıyorum ki kentin tüm sivil toplum örgütleri ve yerel medya Malatya yararına vereceğiniz her türlü çabada yanınızda olacaktır.

Tüyü bitmemiş yetimin hakkını yemek veya yenilmesine izin vermenin affının olmadığını hepimiz bilmekteyiz.

TSO SINIF ATLAMIŞ

Koronavirüs nedeniyle üç aydır evde kapalıyız. Tabii bu fırsatta yasaklı olduğumuz için de elimizden telefon düşmüyor. Fırsat bu fırsat deyip doğup büyüdüğüm kentten dostlarımla da bol bol konuşma fırsatı buldum. Hepsinin ortak konusu bu sürecin Malatya’da da yarattığı ekonomik sıkıntılar ve Malatya Ticaret ve Sanayi Odası’nın (TSO) hızır gibi yetişmesiydi. TSO Başkanı ve Yönetimi’nin çok çalışkan bir ekip olduklarını, hem salgın hem de deprem dolayısıyla kentin iş adamları ve esnafına ciddi destek sağladıklarından söz ettiler. Anlatılanların bir bölümünü sizlerle paylaşmak istiyorum. Ben dinlediğim zaman helal olsun demekten kendimi alamadım.

Elazığ ve Malatya depreminden sonra sadece 150 TSO üyesinin yararlanacağı deprem hasar kredisinin hacmi genişletilerek 4 bin 500 üye için 450 milyon kredi tanımlanmış.
Kredibilitesi uygun olan işletmelere 100’er bin liralık faizsiz krediyle nefes aldırılmaya çalışılmış.
Deprem yaralarını sarmak için aynı zamanda TOBB’un da yönetiminde olan Sadıkoğlu, diğer odalardan gelen yardım talebini ihtiyaca göre organize ederek, 110 tır yardımın bölgeye ulaşmasına olanak sağlamış. Sadıkoğlu göreve geldikten sonra verdiği iş davetleri ve Malatya toplantılarıyla, iş dünyasının saygın işadamlarını kentte ağırlıyor. Bu şekilde 2021’den itibaren 7 bin yeni istihdam sağlayacak fabrikaların kurulmasına öncülük de ediyor. 

E-belge yönetimi, medya takip ve verilen hizmet içi seminerlerinin başarısından dolayı C sınıfı oda olan Malatya, B sınıfına yükseltildi.

Tüm bu bilgiler ışığında Başkan Sadıkoğlu ve yönetimini yürekten kutluyorum. Özellikle kent dışı ilişkilerin artırılması Malatya’ya büyük yarar sağlayacaktır.

[email protected]

YAZIYI PAYLAŞ!

Yorumlar / 2

  • Sedat | 14 Haziran 2020 23:45

    Selahattin başkan gurbetteki Malatyalıların gözünde tam bir melaike. İçi bizi dışı onları yakıyor. Lütfen biraz araştırın Hocam. İslamcıları gönderecek diye hepimiz destek verdik gönderdi de ama gerisi fecaat. Yalan dolan abartı dışında şehir için hiçbir projesi yok. Malatya'da güvenilecek son adam.

  • Üzüldüm | 12 Haziran 2020 17:19

    Sayın Mesut Parlak Hocam sizi bilirim, size güvenirim:iyi bir bilim adamı iyi bir malatya sevdalısısınız. Adliye için yer seçimi belli . yeşiltepe askeri hastane yeri. yada belediyenin anemon otel yanı. 2 side belediyenin yeri. Selahattin beye güveninize şok oldum. malum istanbuldaki temizlik firmasına nelerin nasıl verildiği ayyuka çıktı..9,5 milyona satın alınan araçlara yıllık 10 milyon kira ödeyen adam gürkan.5 yılda 50 milyon.medyaya dağıttığı paraları bilmeyen kalmadı.Keşke kamunun parasını önemsese idi. Konuşunca mangalda kül bırakmayan zat kendinde olan özelliklerle çoğu kimseyi suçluyor. küçük bir araştırma yapı göreceksiniz. hem nalına hem mıhına vurmakla olmaz. Bir adamın tek yüzü yüzü olacak. Size saflık yakışmıyor hocam. Yaşlandınız sanırım. Hürmetler.

YAZARIN SON 5 YAZISI
29Oca

Selahattin Gürkan

21Oca
15Oca
10Oca

Tek yolumuz var Türkiyem

05Oca

Doktorlukta liyakat esastır