Kurban Bayramında Sağlıklı Et Tüketimi - Dyt. Orhan Okşar

Kurban Bayramında Sağlıklı Et Tüketimi


Kurban bayramında kurulan geniş sofralar, gün içerisinde tüketilen birden fazla et tüketilmesi bayram ziyaretlerinde sunulan ağır şerbetli tatlılar, şekerler, çikolatalar ve ‘yemezsen küseriz’ e varan misafirperverlikler. Tabi ki hiç yemeyin demiyoruz; sağlıklı ve keyifli bir bayram geçirmek için önerilere dikkat etmenizi istiyorum. 

Doymuş yağ ve kolesterol içeriği fazla olan etin bayramda tüketim miktarını ve sıklığı kontrol altına alınması gerekmektedir. Bayramda artan besin tüketim sıklığı öncelikle sindirim sistemi rahatsızlığına, kalp ve damar hastalıklarına ve kolesterolü etkilemektedir. 

Kurban bayramında dikkat etmeniz gereken beslenme önerileri; 

•    Güne mutlaka kahvaltı yaparak başlayın.

•    Et yemeklerinin yanına mutlaka sebze tüketin.

•    Sebzelerde bulunan C vitamini ette bulunan demirin emiliminin artması neden olduğundan tercih edilmelidir. Ayrıca fazla et tüketimi kabızlığa neden olabileceğinden posalı besinler tüketimi arttırılmalıdır.

•    Kesildiği gün tüketilen kurban eti sert ve pişirilmesi zordur. Bunun için hazımsızlığa neden olabilir. Mide problemi olan kişiler eti en az 24 saat bekletildikten sonra tüketmelidirler.

•    Kurbanın iç yağları ve yağlı kısımları tüketilmemelidir. Pişirme yöntemi olarak ızgara, haşlama ve fırında pişirme yöntemleri tercih edilmelidir.

•    Eti pişirirken ayrıca yağ eklenmemeli kendi yağında kendi suyunda ve kısık ateşte pişirme tercih edilmelidir. 

•    Tüketilmesi gereken etin miktarı ve sıklığı kişiye göre değişebilir. Diyabet, kalp hastalığı ve tansiyon gibi rahatsızlığı olan kişiler günde 1 öğün et tüketmelidir.

•    Buzdolabında 0-2° derecede 3-5 gün, derin dondurucuda -18 ° derecede 3 ay’a kadar saklanabilen et besin öğelerini kaybetmez ve mikroorganizmaların çoğalması engellenebilir.

•    Derin dondurucuda saklanan daha sonra tüketilmek için çıkarılan etin çözdürülmesi ise öncelikle buzdolabının alt rafları indirerek veya akan su altında çözdürerek mikroorganizmaların çoğalmasına ve besin risklerinin önüne geçilmiş olur.

orhan_44_oksr@hotmail.com

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

YAZARIN SON 5 YAZISI
29Tem
19Şub
26Ara

Demir Eksikliği ve Beslenme

20Kas

Winter is coming (Kış Geliyor)

12Kas

Ispanak mı zehirler ihmal mi?