İlk 10'u zor görürüz!


Kupadan yorgun dönen ve en önemli oyuncuları hala takıma dönmeyen Yeni Malatyaspor ligin en güçlü ve en kompakt futbol oynayan takımı Başakşehir’e karşı savunma ağırlıklı bir kurguyla sahaya çıktı.

Diziliş 4-4-2 gibi görünse de top rakipteyken Chebake kanattan beke, Seth bekten stopere, Guılherme de ortadan kanata geçerek rakibi 5’li bir savunmayla karşılamaya çalıştık. Aslında olması gereken buydu.   İyi ayakları olan ve dikine oynamayı seven bir takımı bu şekilde durdurup hücuma hızlı çıkarak golü bulmak gerekiyordu. 

Planda kusur yoktu ancak iş pratiğe gelince ne hızlı çıkabildik ne çıktığımızda ileride çabuk çoğalabildik ne de rakibin orta sahasına üstünlük kurabildik.
 

5’li savunmayı daha çok topa sahip olarak ve rakip arkasına koşular yaparak aşmaya çalışan Başakşehir’e karşı sahada alternatifler üretemedik ve maalesef 20. dakikadan sonra teslim olduk. 
Saha içinin yanında saha dışındaki etkenlerin de erken teslim olmamızda ve mağlup olmamızda etkili olduğunu düşünüyorum. 

 Mesela biraz önce de belirttiğim gibi 4 gün önce 120 dakikalık bir maç oynayan ve büyük efor sarf eden futbolcular 4 gün sonra kendilerinden fiziksel olarak bir hayli üstün olan futbolculara karşı mücadele etmek zorunda kaldı. Bunun yanında sakatlıklardan yeni dönen ve henüz hazır olmayan oyuncuların oluşu ve bireysel performanslardaki düşüşü de unutmamak gerekir.
 

Bu arada bireysel performans demişken...
 

Yeni Malatyaspor’da futbolcular artık takıma bireysel katkı sağlayamıyor. Bence bizim çözmemiz gereken en büyük sorun bu. Hem takım olarak hem de tek tek futbolcularda düşüş var. Bazen takım olarak bir şeyler yapamazsın ama iyi ayakların vardır çıkar ne yapar eder kazandırır. Bazen de bireysel olarak hemen hemen bütün futbolcuların gününde değildir ama sistem iyi işler ve kazanırsın. Bizde bu ara ne sistem iyi işliyor ne de bireysel katkı var. Şimdi önümüzde 10 maç var. Bu maçı unutup bu konuya biraz daha özen göstermemiz gerekiyor diye düşünüyorum. Yoksa hep tekrar ettiğim gibi ilk 10’u bile zor görürüz.
 

Fırat Aydunus ‘VAR’ a git!

Belki katılmayacaksınız ama Fırat Aydunus bu ligin en beğendiğim hakemi. Verdiği kararlardan ziyade görev yaptığı maçlarda sahaya hakimiyeti, her pozisyonun ardından futbolculara verdiği kararın nedenini anlatması ve futbolcularla olan diyaloğu beni hep etkilemiştir. Ancak yine de fazla iletişim iyi değil zira karşında Emre Belözoğlu gibi bir futbolcu varsa bazen işin tadı kaçabiliyor. 

Gelelim dünkü maçta verdiği ‘ucuz’ penaltı kararına...

Bir ikili mücadele sonrası Arda ceza sahası içinde yerde kaldı. Hakem -pozisyona uzak olmasına rağmen-  penaltı noktasını gösterdi. Buraya kadar her şey normal. Ancak biz yine de ‘VAR’ a gitmesini beklerken  Fırat Aydunus ‘VAR’a gitmedi ve kararını değiştirmedi. İşte bu çok anormal. Kusura bakma da Fırat Hoca ‘VAR’a gittiğinde büyük bir ihtimalle değiştireceğin penaltı kararını değiştirmiyorsun ve maalesef bizim aklımıza soru işaretleri geliyor. Her şeyi bir penaltıya yüklemek istemiyorum ama ilk yarı sonunda verilen bu penaltı ile takımın direncinin iyice kırıldığını kimse inkar edemez herhalde.  Böyle önemli bir pozisyonda neden ‘VAR’ a gidilmediğini Merkez Hakem Kurulunun açıklaması lazım.  Hakemlerin inisiyatifine kalmamalı bu iş. 

Başakşehir hedefsiz!

Başakşehir ligin kuşkusuz en iyi takımı biraz inansalar ve büyük düşünseler bana göre son 3 yılda üst üste şampiyonluklar ve Avrupa’da başarılar yakalamışlardı ama hala hedefsizler.
 

Dün Abdullah Avcı maç sonu yaptığı açıklamada ‘Şampiyonluk puanını bütün olarak hiç hesaplamadım. Hafta hafta, parçadan bütüne giderek bir sonraki maça odaklanmaya çalışıyoruz’ dedi. 
Ligin bitimine 10 hafta kalmış en yakın rakibiyle arada 8 puan (2 mağlubiyet kredisi) var ama hocan şampiyonlukla ilgili bir şeyler söylemekten çekiniyor. Arkadaş desene ‘Biz bu ipi göğüsleyeceğiz, bu kez inandık ve başaracağız.’ Ama yok.

Geçtiğimiz yıllarda da aynı hataya düşüldü ve Başakşehir sezon boyunca üstün götürdüğü ligi son anlarda kaybetti. Bana göre bunun tek bir nedeni var ‘inanmamak ve büyük düşünmemek’. Başakşehir camiası bir karar vermeli, ya büyük bir takım olacaklar ya da her sene aynı şeyleri tekrarlayıp bıktıracaklar.
 

baristurel190376@gmail.com

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

YAZARIN SON 5 YAZISI
01Tem
24Haz
16Nis

En büyük sebep Guılherme

18Mar

Bir galibiyetten fazlası

04Mar

İlk 10'u zor görürüz!