Evde Kal Ama Kilo Alma


Bütün dünyanı perişan eden, hepimizi evde kalmak zorunda bırakan, ekonomi çarkını yavaşlatan 

Korana virüs nedeniyle yaklaşık 10-15 gündür evlere kapandık. Bir müddet daha evde kalacağımız ihtimal dahilindedir. 

Bu sürenin kısa olmasını diliyorum.

Ev dediğimiz ortamı iki oda bir salon veya üç oda bir salon olarak düşünebiliriz. 18-65 yaş arası grubun sınırlı ölçüde dışarı çıkması söz konusu olsa da onlarda içeride sayılırlar. 

Yedi ay Hasdal Askeri Cezaevinde çoklu koğuşlarda, yaklaşık 2 yıl Silivri Cezaevinde 7-8 kişi bir arada ve nihayet 7 ay Malatya Cezaevinde tek başıma bir odada yaşamış bir kimse olarak deneyimlerimi paylaşmak istiyorum. 

Aynı kişilerle (eşiniz, anneniz, babanız, çocuğunuz olsa bile) uzun süre bir arada yaşamak; - Sinirleri gerer, - Yanlış anlamalara ve anlaşılmalara neden olur, - Tahammülsüzlük yaratır, - Televizyonda program seçme anlaşmazlığına neden olur, - Tuvalet temizliği,  banyo temizliği, bulaşık yıkama hepsi sorun olur, - Her gün ve her saat aynı kişilerle birlikte olmak, konuşacak konu bulmayı dahi güçleştirir.

Bütün bu durumlardan en sağlıklı şekilde çıkabilmek için, - Hoşgörülü olmak, her şeye sinirlenmemek, - Sabırlı olmak, tahammül göstermek, - Bazı şeyleri duymamazlıktan ve görmemezlikten gelmek, - Sorun yaratanlarla az muhatap olmak iyi sonuç verir.
Bunun yanı sıra kilo almamak ve günü en iyi şekilde geçirebilmek için şunlar yapılabilir: - Akşam saat 10.00-11.00 arası erken denecek bir saatte yatarak gece yemelerinin önüne 
geçilir, - Akşam erken yatmanın sonucu olarak sabah erken kalkındığında yemeğe saldırmamak için Türk kahvesi veya neskafe içilmesi iştahı keser, - Sabah kahvaltısının 09.00-10.00 saatlerine kaydırılarak geç yapılması uygun olur, - Kahvaltıda mümkün olduğu kadar enerjisi az olan sebze türü şeylere ağırlık verilebilir, - Sabah ve öğleden sonra olmak üzere en az toplam iki saat odanın içinde yürüyüş yapılması (volta atılmalı), hem zamanın geçmesine neden olur, hem de bir şeyler yeme isteğinin önüne geçer, - Akşam yemeği öne alınarak 16.00-17.00 saatleri arasında yapılabilir, dolayısıyla öğün sayısı ikiye düşürülebilir (büyükler için), - Bu zorunlu ikametgah fırsata çevrilerek bir iki kitap okunabilir.

Vücutta biriken fazla yağlar da, (uzun vadede) korona virüsü kadar sakıncalıdır. Daha sağlıklı 
olabilmek için gereksiz yere kilo almamak gerekir. 

Hiç şüphesiz yukarıda yazılanların çok büyük bölümü bağ-bahçe gibi uğraşısı olmayanlar için 
geçerlidir. Evde veya bahçede yapacak işi olanlar tavsiyelerin dışındadır. 

Sabırlı ve sağlıklı günler diliyorum.

ahkucuksahin@gmail.com

YAZIYI PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

YAZARIN SON 5 YAZISI