Sergen Yalçın’dan kapak gibi cevap!

Dünya’da profesyonel futbolcuları temsil etmek için 1965’te kurulan ve 42 ülkenin üye olduğu FIFPRO’nun internet sitesi bir rapor yayınladı. Dünya genelinde futbolcuların yüzde 41’inin maaşlarını geç aldığını ve bu konuda sorun yaşayan ülkeler arasında Türkiye'nin de olduğunu açıkladı.

Sergen Yalçın'dan kapak gibi cevap!
Spor
Dünya’da profesyonel futbolcuları temsil etmek için 1965’te kurulan ve 42 ülkenin üye olduğu FIFPRO’nun internet sitesi bir rapor yayınladı. Dünya genelinde futbolcuların yüzde 41’inin maaşlarını geç aldığını ve bu konuda sorun yaşayan ülkeler arasında Türkiye'nin de olduğunu açıkladı.

Haber Editörü: Mahir Temur

Dünya’da profesyonel futbolcuları temsil etmek için 1965’te kurulan ve 42 ülkenin üye olduğu FIFPRO’nun internet sitesi bir rapor yayınladı. Dünya genelinde futbolcuların yüzde 41’inin maaşlarını geç aldığını ve bu konuda sorun yaşayan ülkeler arasında Türkiye’nin de olduğunu açıkladı.

Rapor ile ilgili konuşan Yeni Malatyaspor Teknik Direktörü Sergen Yalçın, “Türkiye’de kimsenin parası kalmaz. Öyle bir şey söyleyen varsa belgelerini ortaya koyması lazım. Er ya da geç mutlaka ödeniyor. Türkiye’de çalışmaya can atan Avrupa’da bir sürü futbolcu ve teknik adam var” dedi.

Yılmaz Vural ise parasını hiç gününde alamadığını söyledi. Vural, “Ben teknik direktörlük yaptığım dönemde hiçbir gün paramı gününde almadım. Transfer yasağı korkusuyla futbolculardan ‘alacağımız yoktur’ diye imza isterler, imzalamayanı dışlarlar” diye ifade etti.

Hürriyet’te çıkan haber şu şekilde:

FIFPRO’nun resmi internet sitesinde yayınlanan rapora göre dünya genelinde futbolcuların yüzde 41’i maaşlarını geç alıyor. Bu konuda en çok sorun yaşanan ülkeler ise Türkiye, Sırbistan ve Romanya.

Özellikle Türkiye hakkında ciddi uyarılarda bulunan FIFPRO, Kardemir Karabükspor, Bursaspor, Ankaragücü, Eskişehirspor, Elazığspor, Antalyaspor ve Kayserispor’a gitmeden önce futbolcuların dikkatli olmaları gerektiğini belirtti.

2019 yılında FIFA Uyuşmazlık Çözüm Kurulu’ndaki davaların yüzde 15’inin en yüksek oranla Türkiye’ye ait olduğu, bu ülkeye giden pek çok oyuncunun daha ilk aydan itibaren maaşlarını alamayarak kendilerinden yardım istedikleri kaydedildi.

FIFPRO, Türkiye’de bir kulüp ile imzalamadan önce, kendilerine önerilen sözleşmeleri bir oyuncu sendikasına veya bir avukata kontrol ettirmeleri gerektiğini söyledi.
Türkiye Futbol Federasyonu’na (TFF) da eleştirilerde bulunan FIFPRO, UEFA’nın talebine rağmen futbolcuların TFF’nin asgari şartları garanti eden sözleşmelerin korunması konusunda yetersiz kaldığını savundu.

Açıklamada, “Mart ayında TFF’ye konuyla ilgili görüşme talebinde bulunduk ancak sekiz aydır yanıt bekliyoruz ifadelerine yer verildi.
Sergen Yalçın, Yılmaz Vural, Rıza Çalımbay, İbrahim Toraman ve Ceylan Çalışkan gibi Türk futbolunun önemli aktörleri, bu açıklamaya cevap verdi.

Rıza Çalımbay: Asıl mağdur olanlar yerliler. FIFPRO’nun bu görüşüne kesinlikle katılmıyorum. Türkiye’ye gelen tüm yabancı oyuncu ve tenik adamlar sözleşmelerindeki ücretleri faiziyle alıyorlar. Bu konuda asıl mağdur olanlar Türk futbolcu ve teknik adamlardır.
Yılmaz Vural: Paramı hiç gününde alamadım. Ben teknik direktörlük yaptığım dönemde hiçbir gün paramı gününde almadım. Transfer yasağı korkusuyla futbolculardan ‘alacağımız yoktur’ diye imza isterler, imzalamayanı dışlarlar.

Sergen Yalçın: Türkiye’de kimsenin parası kalmaz. Öyle bir şey söyleyen varsa belgelerini ortaya koyması lazım. Er ya da geç mutlaka ödeniyor. Türkiye’de çalışmaya can atan Avrupa’da bir sürü futbolcu ve teknik adam var.

Kaynak: Hürriyet
 

Kayısı Haber Son Güncelleme: 22 Kasım 2019 11:32

HABERİ PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

BUNLARI GÖRDÜNÜZ MÜ?