Malatya'da minibüsçü esnafını sevindiren karar

Malatya'da minibüs ve toplu taşıma araçlarında yaş sınırı 12'den 20'te çıkarıldı. Bu kararın kendileri için müjde niteliğinde olduğunu ifade eden Malatya Minibüsçüler ve Umum Servisçiler Odası Başkanı Mesut İnce, aynı desteği servis araçları için de beklediklerini söyledi.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Malatya’da minibüs ve toplu taşıma araçlarında yaş sınırı 12’den 20’te çıkarıldı. Bu kararın kendileri için müjde niteliğinde olduğunu ifade eden Malatya Minibüsçüler ve Umum Servisçiler Odası Başkanı Mesut İnce, aynı desteği servis araçları için de beklediklerini söyledi.

Oda binasında konuyla ilgili bir basın toplantısı düzenleyen Başkan Mesut İnce, ilk olarak İdlip’te rejim unsurlarınca düzenlenen hava saldırısında şehit olan 36 askerin ailesine başsağlığı diledi. Bahar Kalkanı Harekatının sonuna kadar yanında olduklarını ifade eden İnce, “Bu noktada devletimizin hareket sonrası attığı her mermi bir bedeli vardır. Malatya ve Türkiye’deki tüm esnaflarımızı devletimize yardım noktasında destek bekliyoruz. Bizde bir kampanya başlatarak, Mehmetçiğe yardım konusunda esnaflarımızdan destek bekleyeceğiz” ifadelerine yer verdi.

Başkan İnce, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’ın minibüsçü esnafına verdiği müjde niteliğinde kararı da paylaşarak “Minibüsçü ve servisçi esnafı olarak yıllardır paylaştığımız Büyükşehir Belediye Başkanlarına yıllardır sorunlarımızı anlattığımız önemli bir konu olan minibüsçü araç yaş konusunun çözümü noktasında verdiği destekten dolayı esnafım adına teşekkür ediyorum” dedi.

Minibüslerdeki 12 yaş şartının hem esnafı mağdur ettiğini hem de milli ekonomimize vurulan ağır bir darbe olduğunu dile getiren İnce, “Ülkemizde araç üreten bir fabrikamız olmadığını tamamıyla dışa bağımlı olduğumuzu yıllardır gündeme getirmemize rağmen bu konuyu bürokrasi ve Büyükşehir Belediyesine anlatamamıştık. Büyükşehir Belediye Başkanımız, deprem sonrası Malatya’da ve Türkiye’de yaşanan ekonomik durgunluk sonrası minibüs ve toplu taşıma araçlarındaki 12 yaş şartının 20 yaşa çıkarılması Büyükşehir Meclisince onaylanması hem M plaka hem J plakalı esnafımıza müjde niteliğindedir” şeklinde konuştu.

M plakalardaki 12 yaş sınırının 20 yaşa, araç değişim yaşının ise 8 yaştan 10 yaşa çıkarıldığını aktaran İnce, yine J plakalarda ise 1, 2 ve 3’üncü kademe olan 15 yaş sınırının da 20 yaşa çıkarıldığını belirtti. 6 ve 7’inci kademe araç yaşlarının ise 13 yaştan 18 yaşa çıkarılmasının esnafı rahatlattığını dile getiren ince, bu kararın milli ekonomiye de büyük katkı sağladığını kaydetti.

Malatya’da yapılan bu çalışmanın ülkenin bütün illerine emsal niteliğinde bir karar olduğunu da ifade eden İnce, “Bu çalışmalarının da özellikle servis araçlarındaki 12 yaş şartına örnek niteliğinde olmasını diliyoruz. Bakanlıklarımızın, Malatya’da alınan bu emsal kararı servis araçlarında da alması gerektiğini bekliyoruz” diye konuştu.

Kayısı Haber

HABERİ PAYLAŞ:

Yorumlar / 4

 • Vatandaşa ne kazığı | 03 Mart 2020 23:55

  Hurdalık dökülen margirusa talim etsin vatandaş öylemi Selahattin bey. Kendi eşini çocuklarını o külüstür dolmuşa bindirme vatandaş önemli değil. Sana oy verende sana inananda seni buraya getirenlerde suç. Senin suçun yok. Bugünleri hazırlayan beceriksiz eski korkak çıkarcı siyasetçilerin suçu. Hepsine hakkım haram olsun

 • Vatandaş | 03 Mart 2020 20:52

  “Ülkemizde araç üreten bir fabrikamız olmadığını tamamıyla dışa bağımlı olduğumuzu yıllardır gündeme getirmemize rağmen bu konuyu bürokrasi ve Büyükşehir Belediyesine anlatamamıştık." bu sözünüzün üzerine size soruyorum Karsan ve Otokar yerli üretim değilmi? Siz yerli üretim araç kullanıyor olsaydınız mevcut yaş sınırı yeterlimiydi yani? Yaş sınırının uzatılması için Sizin gerekçeniz yerli üretim araç olmaması peki araçların kullanım ömrü bir etken değilimdir? Siz vatandaşa en kaliteli hizmeti sunmak anlayışı içerisinde değilmi siniz?

 • Selahattin bey diyet ödüyor | 03 Mart 2020 20:07

  Selahattin bey eski dolmuşlarla can taşıtıyorsun. Malatya halkı kaliteli araca layık değil herhal Selahattin bey 12 yaşı 20 ye çıkarmış. He bizim şehrin insanın canı kıymetsiz ki Selahattin efendi hurda dolmuşla taşıyın demiş.Bu dolmuş şöförü mesut ve taksi şöförü şevkete Selahattin bey diyet ödesin . Malatya halkı Selahattin beyle pahalı zamlı otobüs , zamlı su , zamlı ekmek gördü. Aferim Selahattin iyi diyenlere. Yazın sivrisinekler kışın kaldırılmayan karlar. Konsere eğlenceye para bol. Yalan bol. Hıı birde şehirde trafik var diyorlar. Akılsız herifler toplu ulaşımı cazip hale getirmedikçe trafik artar. Sen dolmuşçuya halk otobüsçüye taksiciye uy. Yarın Malatyada kalmaz. 800 bin adamı boşver taksici şevketi dolmuşçu Mesut’u birde gazeteci ismetle Remziye besle. Sonra sende şehirde uçsun. Kıyamet alameti bu Başkan ve kadrosu.

 • DOLMUŞCU SEVİNSİN YOLCU ÜZÜLSÜN | 03 Mart 2020 18:04

  Böyle rezalet ilk defa gördüm. Selahattin Gürkan ve beceriksiz ufuksuz emekli adamları siz hanginiz 20 yaşında arabaya biniyorsunuz. fakir fukaranın canı çıksın değil mi? toplu ulaşım hurda arabalarla yapılsın.vatandaşın canı yok değil mi? Hatların fiyatları milyon ile ölçülüyor. Çok fakirler ya. Birde utanmadan servislerde 20 yaşında olsun demişler. Çocuklarımızn canını tehlikeye atsınlar. bu Gürkan tam FİYASKO. BU şehri üç beş kendini bilmeze teslim ettik. Şöför şevket kesk,n Şöför mesut ince vb vurup döndersin . malatya batıyor batıyor batıyor

BUNLARI GÖRDÜNÜZ MÜ?