Kuru kayısı rekoltesi 85 bin tonmuş!

Yaklaşık 20 gündür beklenen 2020 yılının tahmini kayısı rekoltesi Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından açıklandı. Malatya'nın tahmini kuru kayısı rekoltesi 85 bin tonmuş.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Yaklaşık 20 gündür beklenen 2020 yılının tahmini kayısı rekoltesi Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından açıklandı. Malatya’nın tahmini kuru kayısı rekoltesi 85 bin tonmuş.

Bu sene hem monolya hastalığı hem de koronavirüs yüzünden yapılamayan ilaçlamalar kayısıda kayıp yaşandığı her üretici tarafından dillendirilirken ve Ziraat Odaları tarafında açıklanırken 2019 yılının tahmini rekoltesine yakın bir rekolte açıklaması dikkat çekti.

2019 yılının Haziran ayında, Vali Baruş, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Malatya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Malatya Kayısı Araştırma İstasyonu Müdürlüğü, Turgut Özal Üniversitesi, Malatya TSO, Malatya Ziraat Odası, Ege İhracatçılar Birliği ve Malatya Ticaret Borsası yetkililerinin katılımıyla tahmini kuru kayısı rekoltesi 87 bin 642 ton açıklanmıştı.

Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden yapılan yazılı açıklamaya göre Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, Turgut Özal Üniversitesi, Ziraat Fakültesi, Malatya Ticaret ve Sanayi Odası, Malatya Ticaret Borsası, Kayısı Araştırma Enstitüsü, Kayısı Araştırma ve Geliştirme Vakfı ile Ziraat Odası üyelerinin bulunduğu Kayısı Rekoltesi Tespit Komisyonu 2020 yılının tahmini kuru kayısı rekoltesini bir önceki yıldan yalnızca 2 bin 642 ton düşük göstererek 85 bin ton olarak belirlemesi Malatya’da tepkilere yol açacağı düşünülüyor.

2020 Kayısı Rekoltesi Tespit Komisyonu’nda Ege İhracatçılar Birliği’nin olmayışı dikkat çekerken 9 Haziran’da Türkiye Büyük Millet Meclisi’inde gündem dışı söz alan Malatya milletvekili Mehmet Fendoğlu’nun rekolte ile ilgili uyarıları olmuştu. 2019 yılı Rekolte Tespit Komisyonu’nda Ege İhracatçılar Birliği’nin ne işi var diyen Fendoğlu, “Bu sene 80 bin ton civarında bir rakamın açıklanacağını duyuyoruz ki bu yanlıştır, yapmayın. Artık biraz da üreticiyi düşünmeliyiz” diye ifade etmişti.

Malatya Ziraat Odaları Koordinasyon Kurulu Başkanı Yunus Kılınç ise 5 Haziran'da yaptığı açıklamada açıklanacak rekolte ile ilgili uyarılarda bulunmuştu. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından rekoltenin önümüzdeki günlerde açıklanacağını ifade eden Kılınç, “Bizim tahmini beklentimiz 65 bin ton civarında” demişti.

Kayısı Haber’in Genel Yayın Yönetmeni Mahir Temur ise 7 Haziran’da “Kayısı Allah’a emanet” başlıklı makalesinde “Her sene kuru ve yaş kayısı rekoltesi açıklanırken ilçe bazında bir açıklama yapılmaz! Gelin bu sene en azından sahada çalışma yaptığınızın bir göstergesi olacak şekilde ilçe ilçe rakamları açıklayın. Masa başında hazırlandığı hissi veren rekolte açıklamanızdan vazgeçin. Çünkü her sene açıklanan rakamların doğru olmadığını yetkililer dahi dillendiriyor.” diye ifade etmişti.

İlçe ilçe rakamlar yine paylaşılmamışken 85 bin ton kuru kayısının tahmin edilmesi akıllarda soru işareti uyandırdı.

Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün yazılı gönderdiği haber bülteni şu şekilde:

Malatya Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından 2020 yılı kuru ve yaş kayısı tahmini rekoltesi konusunda açıklama yapılıp, “Tarım ve Orman İlçe Müdürlüklerimiz tarafından 2 Nisan-24 Nisan tarihleri arasında kayısı verim değerleri bağımsız olarak İstatistik Veri Ağı sistemine dönemler halinde girilmektedir. Daha sonra 2020 yılı için Bakanlığımız Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğünün (BÜGEM) talimatları doğrultusunda ve İl Müdürlüğümüzün koordinesinde Turgut Özal Üniversitesi Ziraat Fakültesi, Malatya Ticaret ve Sanayi Odası, Malatya Ticaret Borsası, Kayısı Araştırma Enstitüsü, Kayısı Araştırma ve Geliştirme Vakfı ile Ziraat Odası üyelerinin bulunduğu “Kayısı Rekoltesi Tespit Komisyonu” oluşturulmuştur. Tespit Komisyonu tarafından kayısı üretim alanları için doğal afetlerle ilgili riskler bitinceye ve yüksek rakımlardaki kayısı ağaçlarının çiçekleri meyveye dönüşünceye kadar beklendikten sonra komisyon tarafından kayısı ağaçlarının verimi ile ilgili saha çalışmaları yapılmıştır. Saha çalışması bitince komisyon üyeleri toplanarak, ilçelerin istatistik veri ağına girdiği iki dönem tahmin rakamları ile saha çalışması verileri değerlendirilerek rekolte tahmin çalışmalarını tamamlamışlardır. Kayısı Rekoltesi Tespit Komisyonu tarafından yapılan çalışmalar neticesinde, 2020 yılı Kayısı Rekoltesi yaş olarak tahmini 381 bin 737 ton olarak belirlenmiştir. Yaş olarak ihracat ve iç piyasada tüketime ayrılan miktar 40 bin 637 ton olup; kurutmalığa ayrılan yaş kayısı miktarı 341 bin 100 ton ve elde edilecek kuru kayısı miktarı 85 bin 275 ton olarak tahmin edilmektedir” ifadelerine yer verildi.

Kayısı Rekolte Çalışmasının Malatya Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından oluşturulan komisyon tarafından yapıldığının hatırlatıldığı açıklamada, “İlimizde 1978 yılından bugüne İl Müdürlüğümüz tarafından rekolte tahminleri açıklanmaktadır. Bu veriler dikkate alınarak ihracat ve iç piyasaya sunulan kayısı miktarları değerlendirildiğinde, yıllar itibariyle tespit edilerek açıklanan rekolte tahminlerinin doğruya yakın olduğu görülmektedir. Resmi olarak “Kayısı Rekolte Çalışması” komisyonumuz dışında, İlimizde herhangi bir kurum ve kuruluş tarafından yapılmamaktadır. Rekolte tahmininde bulunan kişi ve kurumların tespitleri kendi görüşleri olup; komisyonumuzla herhangi bir bağlantısı bulunmamaktadır” denildi.

Kayısı Haber

Mahir Temur

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARI GÖRDÜNÜZ MÜ?