Korona hastaların bulunduğu yoğun bakım servisinde yangın çıktı

Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesinde korona virüs tedavisi gören hastaların tedavi gördüğü yoğun bakım servisinde yangın çıktı. Kısa sürede kontrol altına alınan yangında 1 hasta hafif şekilde yaralanırken, diğer hastalar da hemen başka yoğun bakımlara sevk edildi. Vali Aydın Baruş, olay yerinde yaptığı açıklamada yangınla ilgili soruşturma başlatıldığını söyledi.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesinde korona virüs tedavisi gören hastaların tedavi gördüğü yoğun bakım servisinde yangın çıktı. Kısa sürede kontrol altına alınan yangında 1 hasta hafif şekilde yaralanırken, diğer hastalar da hemen başka yoğun bakımlara sevk edildi. Vali Aydın Baruş, olay yerinde yaptığı açıklamada yangınla ilgili soruşturma başlatıldığını söyledi.

Malatya Turgut Özal Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde saat 14.45 sıralarında korona virüs nedeniyle tedavi gören hastaların olduğu yoğun bakım servisinde yangın çıktı. Bir hastanın yatağında çıktığı öğrenilen yangın nedeniyle yoğun bakımı kısa sürede dumanlar kaplarken, yangına ilk müdahale hastane personeli tarafından yapıldı. Olay yerine gelen Malatya Büyükşehir Belediyesi itfaiye ekiplerinin de müdahalesi ile yangın kontrol altına alınırken, yoğun bakımda bulunan 14 hasta hemen başka yoğun bakımlara sevk edildi.

9 hasta ambulanslarla İnönü Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edilirken, 5 hasta ise aynı hastanenin diğer yoğun bakım birimlerine alındı. Yangının başladığı odada bulunan bir yoğun bakım hastasında 1 ve 2’inci derece yanıklar oluşurken, Malatya Valisi Aydın Baruş ve Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan da olay sonrası hastaneye gelerek yetkililerden bilgiler aldı.

Hastane çıkışında basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Vali Aydın Baruş, koroner yoğun bakım bölümünde bir hastanın yattığı odada yangın çıktığını belirterek, “Arkadaşlarımız incelemelerini sürdürüyorlar. Tahminimiz yatağın elektrikli olması nedeniyle kısa devre yapmış olabileceği ihtimali üzerinde duruluyor. Yatakta başlayan yangın neticesinde içeriden odaya ve o bölüme yoğun bir duman yayılıyor. Bu bölümde toplam 14 Covid-19 hastamız yoğun bakım tedavisi görüyor. Yangının meydana geldiği yataktaki hastamızın kol bacak ve karın bölgesinde birinci ve ikinci derecede de yanıklar meydana geliyor. Şu anda durumu iyi. Diğer yatan hastalarda herhangi bir problem olmadı, diğer odalarda herhangi bir hasar yok, sadece yangının çıktığı odadaki yatakta meydana gelen bir hasar var” dedi.

Hastalardan 9’unun Turgut Özal Tıp Merkezine sevk edildiğini de belirten Baruş, “Bu hastalarımızdan biri entübe durumunda, onunda durumu şu anda stabil. Hastalarımızın diğerleri ise Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanemizin diğer yoğun bakım servislerine alındılar. Şu anda olumsuz bir durum yok. Olayın meydana geldiği bölümde hemen temizlik çalışmaları başladı çünkü yoğun bakım servisimizi biran önce hizmete almamız lazım. Hasta yakınlarımız merak etmesinler, kendilerine de ulaşıldı ve haber verildi. Malatya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı gerekse emniyet birimlerinin olayla ilgili soruşturmaları ve incelemeleri devam ediyor. Olayla ilgili adli ve idari soruşturma başladı. Olayın neden başladığı, kusurlu eksikliklerin neler olduğu tespit edilecek ona göre işlem yapılacak. Ben buradan bütün hastalarımıza ve yakınları geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum” diye konuştu.

Kayısı Haber

HABERİ PAYLAŞ:

Yorumlar / 1

  • Davut | 11 Aralık 2020 18:02

    Mahir bey artık bir el at bu mevzuya. Bu nedir? Şehir tam sahipsiz. Herkes çıkarları için susuyor. Olan garibana oluyor. Bu hastanede 2. Büyük vaka. Geçtiğimiz aylarda da elektriklerde gitmişti. Canlar hepimizin hastaneye emanetidir . Hastane sahipsiz. İl sağlığa mı bağlı Turgut Özal üniversitesine mi bağlı meçhul. Başhekim bile atanamıyor. Bir vekilimizin bacısının gönlü hoş olsun diye üniversiteye bağlandı. Bir şehirde 2. Tıp böyle kurulmaz. Bir şehir bu şark kurnazlığı ile gelişmez. Siyasetçinin rant güç devşirmesi devam ettikçe bu şehir bu riskleri hep yaşar. Hastenenin adının derdine düşenler keşke hastanenin kalitesinin derdine düşe idi. Bu kaçıncı sorun bu kaçıncı acı. İlla tüm şehir batalım mı hakikat ortaya çıksın. Lütfen artık hepimiz bedeli ne olursa olsun kapımızın önünü süpürelim. Sağ sol ayrımı yapmadan namuslu insanlar bir olalım. Artık işin siyasal sosyal ekonomik kültürel bitişi değil maalesef canların bitişi gözüküyor. Artık ders alalım. Partici olarak söylemiyorum ama Cumhurbaşkanlığı sistemi ile ak parti kadrolarının siyaset bürokrasi vs tamamının tasfiyesi gerekiyor. Yeter Ahbap çavuş hısım akraba hemşeri vs üzerinden atamalar ve görevlendirmeler. Bu canların hepsi bizim canımız. Yeter artık haktan yana olalım. Vallahi Allah başımıza daha büyük musibetler sarar ve iş işten geçtikten sonra aklımız başına gelir. Lütfen bu şehir için adaletten ehliyetten ahlaktan edepten dürüstlükten liyakattan yana olalım. Bu şehir bu hastane ve tüm kurumlar hepimizin.

BUNLARI GÖRDÜNÜZ MÜ?