Sağlık

MTÜ'den 'Covid-19 Pandemisi ve Aşı Süreci' konulu e-panel MTÜ'den 'Covid-19 Pandemisi ve Aşı Süreci' konulu e-panel
Malatya'da HES zorunluluğu başlıyor Malatya'da HES zorunluluğu başlıyor
89 yaşında Covid-19'u yendi 89 yaşında Covid-19'u yendi
Korona hastası yaşlı adam ambulans helikopter ile hastaneye kaldırıldı Korona hastası yaşlı adam ambulans helikopter ile hastaneye kaldırıldı
Tedavi bilimsel olarak doğrulandı Tedavi bilimsel olarak doğrulandı
Otobüste uyuyakalan sağlık görevlisi konuştu Otobüste uyuyakalan sağlık görevlisi konuştu
Onkoloji Hastanesine tam not Onkoloji Hastanesine tam not
Korona çağrı merkezi oluşturuldu Korona çağrı merkezi oluşturuldu
Malatya'da başlatıldı, diğer hastanelere örnek oldu Malatya'da başlatıldı, diğer hastanelere örnek oldu
Okullarda hijyen eğitimi Okullarda hijyen eğitimi
Malatya'da ev karantinasına uymayan 10 kişi yurtlara yerleştirildi Malatya'da ev karantinasına uymayan 10 kişi yurtlara yerleştirildi
Malatya'da zatürre aşısına yoğun talep Malatya'da zatürre aşısına yoğun talep
Başhekim koronavirüse yakalandı Başhekim koronavirüse yakalandı
Kızılay, doktora saldırıyı kınadı Kızılay, doktora saldırıyı kınadı
Milletvekili Kahtalı'dan Battalgazi Devlet Hastanesi inşaatında inceleme Milletvekili Kahtalı'dan Battalgazi Devlet Hastanesi inşaatında inceleme
Arguvan'da Covid-19 denetimi arttırıldı Arguvan'da Covid-19 denetimi arttırıldı
Milletvekili Kahtalı, Covid-19 bilgisi aldı Milletvekili Kahtalı, Covid-19 bilgisi aldı
Sağlık personeli başvurusu için 11 Eylül son Sağlık personeli başvurusu için 11 Eylül son
Virüsü atlatan Çınar'dan öneriler Virüsü atlatan Çınar'dan öneriler
Sağlık Haberleri

Meme kanserde erken tanının önemi

İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Adil Başkıran, meme kanserinde 3 ayrı muayene tanı ve tarama yöntemi olduğunu belirterek, Kendi kendine meme muayenesi bu kanserin aşısı gibidir. Erken dönemde teşhis, hastalığı tamamen ortadan kaldırabildiği ve ölümleri yüzde 30 oranında azalttığı tespit edilmiştir dedi.

Oruç tutmanın saymakla bitmeyen faydaları

Diyetisyen Dilara Yıldız, Ramazan ayının tüm yıl boyunca bedende biriken toksit maddeleri uzaklaştıran ve fizyolojik arınma sağlayan sağlığımız için adeta şifa niteliğinde olduğunu belirtti.

İftar ve sahurda dikkat edilmesi gerekenler

Diyetisyen Nida Nur Dişkaya, iftar ve sahurda dikkat edilmesi gerekenler konusunda uyarılarda bulundu.

Aşırı terleme sorununa çözüm

Turgut Özal Tıp Merkezi (TÖTM) Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Hakkı Ulutaş, günümüzdeki en önemli sorunlardan bir tanesi olan ve kişilerin sosyal yaşamını olumsuz yönde etkileyen aşırı terleme ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Aşırı sıcak çay ve sigara kanser sebebi

İnönü Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ast. Prof. Mustafa Mert Sözen, Kanser DNA'dan kaynaklanan bozukluklarla ortaya çıkar. DNA'mızı bozan her türlü faktör bizi kanserleşmeye götürür. DNA'mızı bozacak etkenlere örnek verirsek aşırı sıcak çay içmeyi ve sigara içmeyi sayabiliriz dedi.

Her 100 kişiden 2’sinde omurilik eğriliği var

Doç. Dr. Mehmet Fatih Korkmaz, Türkiye'de ve dünyada her 100 kişiden 2'sinde omurilik eğriliği bulunduğunu ifade ederek, Omurilik hastalıklarında erken teşhis çok önemlidir. Hastalık, çok geç fark edilirse felç kalma veya masada kalma riskleri vardır dedi.

Cumhurbaşkanı'nı çok seven Mehmethan’ın hayatı Amerika’dan gelecek ilaca bağlı

Doğuştan omurilik ve kas hastalığı olarak bilinen SMA tip 2 hastası olan 10 yaşındaki Mehmethan Gürbüz'ün yaşama tutunabilmesi Amerika'dan gelecek ilaca bağlı.

Dr. Tülay Yıldırım'dan romatizma hastalarına tavsiyeler

Romatizma hastalığının yaşa ve cinsiyete göre farklılık gösterdiğini söyleyen İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Tülay Yıldırım, 'Romatizma hastalığı 20 ve 30'lu yaşlarda, hatta çocukluk döneminde de görülmektedir' dedi.

Hedef, karaciğer naklinde dünyada bir numara olmak

İnönü Üniversitesi Karaciğer Nakil Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Sezai Yılmaz, Turgut Özal Tıp Merkezi Karaciğer Nakil Enstitüsünün karaciğer naklinde dünyada ikinci sırada olduğunu, hedeflerinin dünyada bir numara olmak olduğunu söyledi.

Bahar nezlesine dikkat

Arş. Gör. Dr. Mehmet Semih Demirtaş, 'Bahar nezlesinde önlem alınmayan vakalar ilerlediği takdirde iştahsızlık, yorgunluk, burun tıkanıklığıyla birlikte sinüzit başlangıcı, aşırı sinirlilik ve şiddetli baş ağrısı gibi durumlara yol açabilir' dedi.

Doç. Dr. Cemal Fırat'tan, burun estetiği konusunda tavsiyeler

Plastik Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Cemal Fırat, burun estetiği yaptırmak isteyenlere tavsiyelerde bulunarak, 'Burada dikkat edilmesi gereken en önemli şey bu işi iyi yapan, ehli olan insanlara yaptırılması gerekliliğidir. Her önüne gelene ameliyat olunmamalıdır' dedi.

Doç. Dr. Ümit Yolcu: Ağız sağlığı için diş bakımına dikkat edilmeli

İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Ümit Yolcu, diş bakımının önemine dikkat çekerek, 'Yaşam boyu ağız sağlığı için diş bakımına dikkat edilmeli' dedi.

Başkan Eser, Sağlık Lisesi öğrencileriyle bir araya geldi

Darende Belediye Başkanı Dr. Süleyman Eser, Sağlık Meslek Lisesi öğrencilerini makamında ağırladı.

7 Nisan Sağlık Haftası Malatya'da kutlandı

7-13 Nisan Sağlık Haftası Malatya'da İl Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından düzenlenen programla kutlandı.

Lazer teknolojisi ile bir kaç dakikada gözlüklere elveda

İnsanlarda özellikle 45 yaşından sonra yaygın olarak başlayan uzak ve yakın görme bozukluğu, Malatya'da uygulanan lazer teknolojisi ile tarihe karışıyor.

Hasta Kan Yönetimi, kan temini konusunda hayati önem taşıyor!

TARD Hasta Kan Yönetimi Farkındalık Projesi Yürütücüsü Prof Dr. Fevzi Toraman, Hasta Kan Yönetimi’nin hasta merkezli yaklaşımı klinik uygulamaya yerleştiren bir sistem olduğunu söyledi.

Yılda 15 bin çocuk kalp hastası olarak doğuyor

İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Pediatrik Kardiyoloji Uzmanı, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cemşit Karakurt, 'Her yeni doğan bin çocuktan 10'unda kalp hastalığı görülmektedir' dedi.

Kalp sağlığı için kırmızı besinler

Sağlıksız beslenme, hareketsizlik ve çevresel faktörlerin kalp damar hastalıklarının artışındaki en önemli nedenler arasında yer aldığını belirten Uzman Diyetisyen Nilay Keçeci Arpacı, Her gün ortalama 100 bin kez atan kalbin daha sağlıklı ve güçlü olmasının yolu ise kırmızı besinlerden geçiyor dedi.

Öğrencilere diş sağlık seti dağıtıldı

'Sağlıklı Dişler Sağlıklı Nesiller Projesi' kapsamında öğrencilere diş sağlık seti dağıtıldı.

Toplam 549 haber.