Kültür

Malatya turizmine milyonluk yatırım Malatya turizmine milyonluk yatırım
Öğretmenler Battalgazi'yi fotoğrafladı Öğretmenler Battalgazi'yi fotoğrafladı
Şehit Hamdi Dikmen'in ismi kütüphanede yaşatılacak Şehit Hamdi Dikmen'in ismi kütüphanede yaşatılacak
'Malatya Kağıt Kebabı' tescillendi 'Malatya Kağıt Kebabı' tescillendi
Kütüphaneler Haftası düzenlenen programla kutlandı Kütüphaneler Haftası düzenlenen programla kutlandı
Battalgazi'deki tarihi mekanlarda restorasyon çalışmaları sürüyor Battalgazi'deki tarihi mekanlarda restorasyon çalışmaları sürüyor
Arslantepe'de gözler Temmuz'a çevrildi Arslantepe'de gözler Temmuz'a çevrildi
Şehit Semih Özbey'in ismi kütüphanede yaşatılacak Şehit Semih Özbey'in ismi kütüphanede yaşatılacak
Yeşilyurt'ta kitapseverler için kitap kafe Yeşilyurt'ta kitapseverler için kitap kafe
Gurmeler ve yazarlar Battalgazi'de buluştu Gurmeler ve yazarlar Battalgazi'de buluştu
'Kayısı çiçeği festivali' Arapgir'de son buldu 'Kayısı çiçeği festivali' Arapgir'de son buldu
Ispanaklı ekmek tam not aldı Ispanaklı ekmek tam not aldı
'Kayısı Çiçeği Festivali' ile Malatya yemekleri tanıtılıyor 'Kayısı Çiçeği Festivali' ile Malatya yemekleri tanıtılıyor
MTSO'da Malatya yemekleri tanıtıldı MTSO'da Malatya yemekleri tanıtıldı
Çınar, 'kayısı çiçeği şenliği' davetlilerini Çırmıhtı'da ağırladı Çınar, 'kayısı çiçeği şenliği' davetlilerini Çırmıhtı'da ağırladı
Yeşilyurt Belediyesi tekstil müzesi ile ziyaretçilerini tarihi bir yolculuğa çıkarıyor Yeşilyurt Belediyesi tekstil müzesi ile ziyaretçilerini tarihi bir yolculuğa çıkarıyor
Taşhoron Kilisesi'nde restorasyon çalışmaları tamamlanıyor Taşhoron Kilisesi'nde restorasyon çalışmaları tamamlanıyor
2000 yıllık yağdanlık Malatya Arkeoloji Müzesi'nde sergileniyor 2000 yıllık yağdanlık Malatya Arkeoloji Müzesi'nde sergileniyor
Nemrut Dağı'nda kar esareti Nemrut Dağı'nda kar esareti
Küçükkürne mağaraları keşfedilmeyi bekliyor Küçükkürne mağaraları keşfedilmeyi bekliyor
Kültür Haberleri

Malatya turizmine milyonluk yatırım

AK Parti Malatya Milletvekili Hakan Kahtalı, Turizm Haftası'nı kutladı. Son 18 yılda Malatya'ya 104 milyon liralık kültür, sanat ve turizm yatırımı yapıldığını söyleyen Kahtalı, 'Yaptığımız çalışmalar neticesinde kadim şehrimiz, turizmde bölgenin lideri olacaktır' dedi.

Öğretmenler Battalgazi'yi fotoğrafladı

Malatya Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen 'Kadrajdan Kültüre Şehir Hikayeleri' projesi kapsamında Medeniyetin Kalbi Battalgazi'nin tarihi mekanlarını gezen fotoğraf tutkunu öğretmenler, ilçenin tarihi güzellikleri, doğal ve kültürel zenginliklerini fotoğraflayarak, kayıt altına aldı.

Şehit Hamdi Dikmen'in ismi kütüphanede yaşatılacak

Battalgazi Belediyesi ve Malatya Emniyet Müdürlüğü ortaklığıyla Tevfik Memnune Gültekin İlkokulu'nda oluşturulan Kütüphaneye, İstanbul'daki bombalı terör saldırısında şehit olan Malatyalı Polis Memuru Hamdi Dikmen'in adı verildi.

'Malatya Kağıt Kebabı' tescillendi

Malatya'nın meşhur yemekleri arasında yer alan kağıt kebabı, 'Malatya Kağıt Kebabı' olarak Coğrafi İşaret Belgesi aldı.

Kütüphaneler Haftası düzenlenen programla kutlandı

57. Kütüphaneler Haftası İsmet Paşa (Hürriyet) Parkı'nda gerçekleştirilen programla kutlandı.

Battalgazi'deki tarihi mekanlarda restorasyon çalışmaları sürüyor

Malatya'nın Battalgazi ilçesinin Eskimalatya Mahallesi'nde bulunan ve vatandaşlar tarafından 'Korku Ocağı' olarak ta bilinen 'Koca Vaiz Baba Türbesi' ile tarihi Ulu Cami'de, onarım ve restorasyon çalışmaları aralıksız şekilde devam ediyor.

Arslantepe'de gözler Temmuz'a çevrildi

Malatya Arslantepe Höyüğü'nün kaderi 16-31 Temmuz 2021 tarihleri arasında belli olacak.

Şehit Semih Özbey'in ismi kütüphanede yaşatılacak

Malatya'nın Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder, İnönü Üniversitesi Hayriye Başdemir Ortaokulu'nda Gara Şehitlerinden Malatyalı Şehit Semih Özbey'in anısına oluşturulan Ay Yıldızlı Kütüphane'nin açılışını gerçekleştirildi. Şehitlere olan vefa ve saygı duygusunu kütüphaneler aracılığıyla yaşattıklarını belirten Başkan Güder, 'Şehidimizin adının yaşatılacağı bu kütüphane, gelecek nesillerimize kılavuz olacak' dedi.

Yeşilyurt'ta kitapseverler için kitap kafe

Millet Kıraathaneleri ve Kitap Kafelerin sayısını artırmaya devam eden Malatya'nın Yeşilyurt Belediyesi, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğüyle imzalanan 'Gençlik ve Gönüllülük İş Birliği Protokolü' ile yapımını tamamladığı İlyas Kitap Kafe'yi vatandaşlarla buluşturarak, eğitim yatırımlarına bir tanesini daha ekledi.

Gurmeler ve yazarlar Battalgazi'de buluştu

'Gastronomi, Gezi Yazarları ve Medya Mensupları Buluşması' için Malatya'ya gelen şefler, gurmeler, yazarlar ve gazeteciler, tarihte birçok medeniyet ve farklı kültürün ortak buluşma noktası olan Medeniyetin Kalbi Battalgazi'nin tarihi mekanlarını gezdi. Battalgazi'de tarihi bir yolculuğa çıkan konuklar, Battalgazi'nin Kalbi Kadın Kooperatifi'ndeki kadınların ürettiği doğal ve yöresel ürünlere de hayran kaldı.

'Kayısı çiçeği festivali' Arapgir'de son buldu

Dünya Kayısı Başkenti olarak bilinen Malatya'da, Hayat Çiçek Açıyor sloganıyla 3 gün süren Kayısı Çiçeği Festivali Arapgir İlçesi'nde son buldu.

Ispanaklı ekmek tam not aldı

Malatya'nın turizm ve yemek kültürünü tanıtmak amacıyla bu yıl ilki düzenlenen Kayısı Çiçeği Şenliği Festivali kapsamında Malatya'ya gelen konuklar Darende İlçesinin tarihi ve turistik mekanlarını gezdi.

'Kayısı Çiçeği Festivali' ile Malatya yemekleri tanıtılıyor

Dünya Kayısı Başkenti olarak bilinen Malatya'da, Hayat Çiçek Açıyor sloganıyla Kayısı Çiçeği Festivali devam ediyor. Kayısı Çiçeği Festivali ile Malatya yemekleri tanıtılıyor. Tanıtımda, Osmanlı Saray Yemeklerinden 'Pekmezli Kuzu Etli Kayısı Yahnisi' ile 'Ballı Mahmudiye' davetlilere ikram edildiği ve beğeni kazandı.

MTSO'da Malatya yemekleri tanıtıldı

Bu yıl ilki düzenlenen Kayısı Çiçeği Şenliği kapsamında Malatya'ya gelen konuklara kentin yemeklerini tanıtan Malatya TSO Başkanı Oğuzhan Ata Sadıkoğlu, 'İlimizin sanayisini büyütürken, gastronomi turizmi ile ticari hayatı da canlı tutmak için girişimlerde bulunarak projeler üretiyoruz' dedi.

Çınar, 'kayısı çiçeği şenliği' davetlilerini Çırmıhtı'da ağırladı

Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, Malatya Gastronomi Turizm ve Tanıtım Derneği tarafından düzenlenen 'Kayısı Çiçeği Şenliği' için Malatya'ya gelen acente ve tur sahipleri, yuotuberlar, gezginler ve gurmeleri, tarihsel ve kültürel yapısıyla dikkat çekici bir atmosfere sahip Çırmıhtı'da misafir ederek, bölgenin tarihi, medeniyeti ve yöresel lezzetleri hakkında bilgilendirmede bulundu.

Yeşilyurt Belediyesi tekstil müzesi ile ziyaretçilerini tarihi bir yolculuğa çıkarıyor

Ahmet Çalık Tekstil Müzesinin Yeşilyurt un tarihine, kültürüne ve toplumsal yaşamına önemli katkılar sağlayacak özel bir mekan olduğunu ifade eden Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, sosyal dokuya değer katacak şekilde iç ve dış tasarımı yapılan müzenin bölge turizminin hareketlenmesine yönelik hayata geçirdikleri yatırımlara farklı anlamlar yüklediğini söyledi.

Taşhoron Kilisesi'nde restorasyon çalışmaları tamamlanıyor

Malatya'da uzun yıllar kendi haline terk edilen Taşhoron Kilisesi'nde devam eden restorasyon çalışmaları tamamlanıyor. Kilise onarılarak, turizmin hizmetine açılacak.

2000 yıllık yağdanlık Malatya Arkeoloji Müzesi'nde sergileniyor

Malatya'nın Darende ilçesi bulunan Maşattepe tümülüsü kazısı sırasında ortaya çıkarılan ve içerisinde halen zeytinyağı tortusu bulunan 2 bin yıllık cam yağdanlık ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.

Nemrut Dağı'nda kar esareti

Dünyanın 8. harikası olarak nitelendirilen Nemrut Dağı'na yağan ve henüz erimeyen kar, dağın zirvesinde esareti sürdürüyor.

Toplam 437 haber.