Çalıştay katılımcılarından Malatya'ya övgüler

MASKİ Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen 'İçme Suyu Temin ve Dağıtım Sistemlerindeki Su Kayıplarının Kontrolü Çalıştayı ve Eğitimi programına katılmak üzere Malatya'ya gelen konuklar Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır'ı ziyaret etti.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et

MASKİ Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen ‘İçme Suyu Temin ve Dağıtım Sistemlerindeki Su Kayıplarının Kontrolü Çalıştayı ve Eğitimi" programına katılmak üzere Malatya’ya gelen konuklar Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır’ı ziyaret etti.

Çalıştaya katılmak üzere kente gelen Türkiye Belediyeler Birliği Genel Sekreteri ve aynı zamanda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Vekili Hayrettin Güngör, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Prof Dr. Cumali Kınacı ve Zonguldak Ereğli Belediye Başkanı Opr. Dr. Hüseyin Uysal, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır’ı makamında ziyaret ettiler.

"Malatya’da farklı bir atmosfer görüyorum"

Malatya’ya her geldiğinde farklı bir atmosfer ile karşılaştığını belirten Türkiye Belediyeler Birliği Genel Sekreteri, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Vekili Hayrettin Güngör, "Genel olarak belediyelerimizin, büyükşehir belediyelerimizin su ve kanalizasyon idarelerimizin sorunları ile ilgili bilgi alışverişinde bulunduk. Ben başarılı çalışmalarından dolayı Büyükşehir Belediye Başkanımıza ve MASKİ Genel Müdürümüze teşekkür ediyorum. Her geldiğimizde Malatya’da farklı bir atmosfer görüyorum. Yeşil alanıyla, yollarıyla parklarıyla, kültür faaliyetleriyle çok farklı bir farkındalık gördüm. Çok farklı bir ilimiz ve yöremiz. Ben tekrar tekrar başkanımıza ve ekibine teşekkür ediyorum" dedi.

"Örnek bir çalışma gösterdi"

Daha sonra bir konuşma yapan Orman ve Su İşleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Prof Dr. Cumali Kınacı ise başarılı çalışmalarından dolayı Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır’a teşekkür etti. Su kayıplarının ve dağıtım şebekesindeki kayıpların kontrolü konusunda Türkiye’de en hızlı gelişme gösteren ilin Malatya olduğunu ifade eden Kınacı, “Biz özellikle Ankara’da bakanlık olarak takip ediyoruz. 3 yılda örnek bir çalışma gösterdi. Kurumsallaşma çok önemli. İyi bir kurumsallaşma sağlandığını gördük. İyi bir altyapı oluşmuş. Şuanda 200 bin nüfusa yetecek kadar su kaybı önlenmiş durumda. Bu büyük bir başarı. Alt yapı çalışmalarıyla Malatya’nın üçte birine yetecek kadar, suyun tasarruf edildiğini görüyoruz. Su kayıpları ile önemli bir gelir kaybı söz konusuydu. Bu gelirin sağlanmasıyla da yeni hizmetlerin önü açılmış oluyor. Malatya dışından gelenler de Malatya’yı sadece teknik olarak değil, sosyal ve kültürel olarak da görme ve tanıma imkanı buldular. Ben bu organizasyonu destekleyen Türkiye Belediyeler Birliğine, Büyükşehir Belediyemize tekrar teşekkür ediyorum" ifadelerini kullandı

Uysal: Güzel çalışmalara şahitlik ettim

Karadeniz Ereğli Belediye Başkanı Opr. Dr. Hüseyin Uysal ise yaptığı başarılı çalışmalardan dolayı Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır’ı tebrik ederek, "Çevredeki güzel çalışmalara şahitlik ettim. Sabah katıldığım Çalıştayda akademisyenlerin çalışmalarını gördüm. Hem şahsım hem ülkem adına çok mutlu oldum. Bilimsel çalışmalar gösteriyor ki bizim ülkemizin geleceği çok parlak" dedi.

"Suyun yönetimi çok önemli"

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır’da çalıştayın önemine değinerek “Suyun yönetimi çok önemli, bilgi paylaşımı da bir o kadar önemli. Bu Çalıştaya bütün illerimizin gelmesi, katılması bilgi paylaşımı konusunda bizim için çok önemli. Mutlaka gelen illerimizin de buradaki çalışmadan istifade edeceklerini düşünüyorum” dedi.

Şuan sadece şehir merkezi içerisinde 739 sokak ve caddede şebeke yenileme çalışmalarının devam ettiğini belirten Çakır, “Yüzde 70’ine yakını tamamlandı. Bir yandan üst yapı düzenlemeleri devam ediyor. Bize destek veren, Bakanlığımıza, Belediyeler Birliğimize ve katkı sağlayan bütün belediyelerimize teşekkür ediyorum" diye konuştu.

Kayısı Haber

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARI GÖRDÜNÜZ MÜ?