Bilim şenliğinde 25 farklı faaliyet, 350 seansta görücüye çıkacak

Malatya'nın bu yıl 3.'sü düzenlenen Yeşilyurt Bilim Şenliğinde öğrencilerin 25 farklı faaliyeti 350 seans halinde görücüye çıkacak.

Bilim şenliğinde 25 farklı faaliyet, 350 seansta görücüye çıkacak
Malatya'nın bu yıl 3.'sü düzenlenen Yeşilyurt Bilim Şenliğinde öğrencilerin 25 farklı faaliyeti 350 seans halinde görücüye çıkacak.

Haber Editörü: Kayısı Haber

Malatya’nın bu yıl 3.’sü düzenlenen Yeşilyurt Bilim Şenliğinde öğrencilerin 25 farklı faaliyeti 350 seans halinde görücüye çıkacak.

Yeşilyurt Belediyesinin ev sahipliğinde, İnönü Üniversitesi, TÜBİTAK, Yeşilyurt Milli Eğitim Müdürlüğü ile Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü’nün katkılarıyla 3.Yeşilyurt Bilim Şenliği düzenlenecek. Şenlik, 25 ile 28 Eylül günleri arasında Fahri Kayahan Bulvarındaki Yeşilyurt Belediyesi Hilal Park’ta gerçekleşecek. Yeşilyurt Belediye Başkan Yardımcısı Haydar Şahin, İnönü Üniversitesi Rektör Yardımcısı aynı zamanda TÜBİTAK Bölge Koordinatörü Prof. Dr. İbrahim Türkmen, Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Akif Gülaçtı ile Yeşilyurt Milli Eğitim Müdürü Cemal Kalay ortak bir basın toplantısı düzenleyerek 3.Yeşilyurt Bilim Şenliğinin hedefleri ve amaçları hakkında bilgiler aktardılar.

Çocuklara ve velilere davet

Yeşilyurt Kent Konseyi Binasında gerçekleşen basın toplantısında konuşan Yeşilyurt Belediye Başkan Yardımcısı Haydar Şahin, tüm çocukları ve velilerini şenliğe davet ederek, "Bilim Şenliğimizde, Fizik, Kimya, Biyoloji, Elektrik-Elektronik, Yenilebilir Enerji, Mekatronik, Ahşap İşler Atölyesi, Robot Atölyesi, Havalı Deneyler, Yanmalı Deneyler, Bio Plastik Yapımı, Bilim sahne şovları ve Havacılık alanında 25 farklı faaliyetimiz 350 seans halinde öğrencilerimiz tarafından beğeniye sunulacak. İnönü Üniversitesi, TÜBİTAK, Yeşilyurt Milli Eğitim Müdürlüğü ile Bilim- Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğünün katkılarıyla düzenleyeceğimiz şenlikte 4 profesör, 2 doçent, 2 doçent yardımcısı, 6 doktora öğrencisi, 6 öğretmen, 10 rehber görevlisi olmak üzere 30 kişi, dört gün boyunca görev yapacaktır. Hilal Park’ta her gün 10:00 ile 20:00 saatleri arasında gerçekleştirilecek olan etkinlikle çocuklarımızın bilim ışığıyla buluşacak. Şenliğimize tüm hemşehrilerimizi davet ediyoruz. Kurum ve kuruluşlarımızla aynı yöne bakarak ortaklaşa projeler üretmeye önem veriyoruz” dedi.

Hedef çocukların yeteneklerini geliştirmek

Yeşilyurt Bilim Şenliğinin amacının çocukların bilimsel ufuklarına katkı sağlamak olduğunu ifade eden Başkan Yardımcısı Şahin, "Yeşilyurt Belediyesi olarak bu tür bilimsel çalışmalara, etkinliklere ve programlara her türlü desteği veriyoruz. Şenliğimizin temel gayesi de çocuklarımızın düşünce dünyalarına katkı sunmak, bilimsel ufuklarını genişletmek, bilimsel düşünme yeteneklerinin gelişmesine katkı sunmaktır” şeklinde konuştu. İnönü Üniversitesi Rektör Yardımcısı - TÜBİTAK Bölge Koordinatörü Prof. Dr. İbrahim Türkmen, Yeşilyurt Bilim Şenliğine büyük destek verip ev sahipliği yapacak olan Yeşilyurt Belediyesine bilimsel çalışmalara verdiği önemden dolayı teşekkürlerini sundu. Geleneksel hale gelen Yeşilyurt Bilim Şenliğinin çocukların bilimsel gelişimleri açısından önemli bir çalışma olduğunu ifade eden Prof. Dr. İbrahim Türkmen, "Ülkemiz son yıllarda bilimsel anlamda TÜBİTAK başta olmak üzere çok önemli mesafeler kat ederken, dünya ölçeğinde büyük bir yarışın içerisindedir. Şu an Türkiye’nin bilimsel anlamda Bilim ve Sanayi Bakanlığımız, TÜBİTAK ve diğer kurumlarla bilime ve bilim dünyasına verdiği destek geçmiş yıllara oranla azımsanmayacak bir boyuta ulaştı ve ciddi seviyede farkındalık oluştu. Bilimsel gelişmelere çok ciddi destekler sunulması, ilkokul düzeyine kadar indirilmesi önemlidir. TÜBİTAK, mucitlik beceresi olan insanlarımızın fikirlerini değerlendirip bilimsel anlamda bir çıktıya dönüştürecek ciddi çalışmaları yapmaktadır. Malatya ise Belediyeler başta olmak üzere kurum ve kuruluşların destekleriyle bilimsel alanda önemli mesafe kat etti. Üniversitemizde bu tür etkinlikler düzenli olarak yapılmaktadır, bu bizim asli görevlerimiz arasındadır. Gaziantep, Şanlıurfa, Tunceli, Diyarbakır ve Bingöl’ün de içinde bulunduğu kentlerin TÜBİTAK Bölge Koordinatörlüğünü başarıyla sürdürüyoruz. Yeşilyurt Belediyesinin böylesine önemli bir şenliğe öncü olması, ev sahipliği yapması ve geleneksel hale getirmesi kayda değer bir yaklaşımdır" ifadelerini kullandı. Yeşilyurt Milli Eğitim Müdürü Cemal Kalay ise, Yeşilyurt Belediyesi ile ortaklaşa faydalı ve verimli hizmetlerde bulunmaya devam ettiklerini ifade ederken, şenliğe tüm öğrenci ve velilerini davet etti.

3.Yeşilyurt Bilim Şenliğinin başarılı geçmesi için kurum olarak gereken desteği verdiklerini söyleyen Bilim- Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Akif Gülaçtı ise, “TÜBİTAK’tan temin etmiş olduğumuz yaklaşık yedi bin adet Bilim Çocuk ve Teknik Dergilerini şenlik sırasında çocuklarımıza hediye edeceğiz. Buradaki amaç çocuklarımızın bilim merakını ve bilime temasını artırmaktır” diye konuştu.

Son Güncelleme: 22 Eylül 2017 16:04

HABERİ PAYLAŞ!

İlk Yorum Yazan Sen Ol!

BUNLARI GÖRDÜNÜZ MÜ?