Başkan Polat Suriyelilerle bir araya geldi

Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, Beydağı Konaklama Tesislerinde misafir olan Suriyeli muhacirlerle bir araya geldi.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, Beydağı Konaklama Tesislerinde misafir olan Suriyeli muhacirlerle bir araya geldi.

Ziyarete Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat ile birlikte Yeşilyurt Belediye Başkan Yardımcısı Haydar Şahin, Yeşilyurt Kent Konseyi Genel Sekreteri Necati Çobanoğlu, Yeşil Yurt İnşaat Genel Müdürü Selahaddin Sami Üzmez, İlçe Milli Eğitim Müdürü Cemal Kalay’da katıldı.

Tesislerde misafir edilen muhacirlerle sohbet eden Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, AFAD İl Müdürü Mustafa Türker’den konaklama tesislerinde hizmet veren sosyal donatı alanları, yapılan yardımlar ve diğer faaliyetler hakkında detaylı bilgiler aldı.

Küçük yaşlarda aileleriyle birlikte savaştan kaçarak Malatya’ya yerleşen küçük muhacirlerin eğitim hayatlarında aksama olmaması için konteyner kent içerisinde hizmet veren 19 Mayıs Fatih İlkokulu anasınıfını ziyaret eden Belediye Başkanı Polat, verilen eğitimler hakkında öğretmenlerden bilgiler aldıktan sonra çocuklarla yakından ilgilendi. Sadrettin Konevi İmam Hatip Lisesi Öğrencilerinin yaptığı bez bebekleri kız öğrencilere, Yeşilyurt Kent Konseyi tarafından temin edilen çeşitli hediyeleri de erkek öğrencilere dağıtan Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, duyarlı yaklaşımlarından dolayı Kent Konseyi ile öğrencilere teşekkür ederek, tebrik etti. Çocuklara ayrıca oyuncak araba ve özel hazırlanan hediyeler dağıtan Polat, savaştan kaçarak Malatya’ya yerleşen Suriyeli ve Türkmen ailelerin rahat bir hayat sürmeleri için Beydağı Konaklama Tesislerindeki imkanların yeterli olduğunu söyledi. Türkiye’nin mazlum insanlara kucak açan çok büyük bir devlet olduğunu dile getiren Başkan Polat, “Bugün bir yandan hüzün bir yandan sevinç duygularını bir arada yaşamaktayız. Dünya tatlısı Suriyeli çocuklarımızla bir araya geldik, heyecanlarına ve sevinçlerine ortak olduk. Zalim ve azgın bir diktatörün zulmünden dolayı vatanlarından kaçarak ülkemize sığınan bu yavrularımızı en güzel şekilde kentimizde ağırlıyoruz. Bizlerde bu muhacir çocuklarımızın ve kardeşlerimizin Ensarlarıyız. Bugün ülkemizde üç milyonun üzerinde Suriyeli muhacir kardeşimize Türkiye olarak kucağımızı açtık, onları misafir ediyoruz. Tek temennimiz Suriye’deki savaşın bir an önce sona ermesi ve bu muhacir kardeşlerimizin yeniden vatanlarına dönemleridir. Malatya’da gerek kampımızda gerekse de kent merkezindeki mahallelerimizde Suriyeli kardeşlerimiz hayatlarını idame etmektedirler. Bizler de Yeşilyurt Belediyesi olarak her zaman onların yanındayız. Bugünde Sadrettin Konevi İmam Hatip Lisesi öğrencilerimizin yapmış olduğu bez bebekleri ve çeşitli oyuncakları çocuklarımıza hediye ettik, onların yüzlerindeki tebessüm bizleri çok fazla mutlu etti” şeklinde konuştu.

Başkan Hacı Uğur Polat, Hibetullah Alsaban isimli bir Suriyeli öğrencinin yağlı boya ve kara kalemle yaptığı Kudüs, Malatya ve doğa resimlerini yakından incelerken, farklı bakış açısı ile çizilen resimlerden dolayı Suriyeli öğrenciyi tebrik ederek kutladı. Beydağı Konaklama Tesislerinde güzel şartlarda ağırlandıklarını ifade eden Suriyeli Hibetullah Alsaban, “İnşallah ülkemize döneriz, burada bize çok güzel misafirperverlik yapılıyor. Türkiye bizim ikinci vatanımızdır. Hayalim doktor olup insanlara yardım etmektir” dedi.

Hayırsever insanların getirdikleri elbise, ayakkabı ve giyim malzemelerinin yer aldığı Hayır Çarşısını da gezip yapılan yardımlar hakkında yetkililerden bilgiler alan Polat, son olarak Suriyeli vatandaşların hem meslek sahibi olmaları, hem de kendi bütçelerine katkı sağlamalarına yardımcı olmak adına açılan Halı Dokuma Kursunu ziyaret ederek yapılan çalışmalar üzerine bilgiler aldı.

Kayısı Haber

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARI GÖRDÜNÜZ MÜ?