Bakan Tüfenkci, imam hatip lisesinin temel atma törenine katıldı

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Malatya'nın Doğanşehir ilçesinde Hüsne Küçük Kız İmam Hatip Anadolu Lisesi'nin temel atma törenine katıldı.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Malatya’nın Doğanşehir ilçesinde Hüsne Küçük Kız İmam Hatip Anadolu Lisesi’nin temel atma törenine katıldı.

Doğanşehir Belediye Başkanı Vahap Küçük tarafından eşi adına yaptırılan Kız imam Hatip Anadolu Lisesinin temeli Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci’nin katılımı ile atıldı. Açılış konuşmasını yapan Malatya Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı, eğitime sunduğu katkılardan dolayı Küçük Ailesine teşekkür etti. Doğanşehir Belediye Başkanı Vahap Küçük ise 3 yıl önce ilçeyi ziyaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın isteği üzerine bölgeye imam hatip anadolu lisesini yaptırdığını belirterek, “Cumhurbaşkanımız o dönem henüz Başbakandı. Bizlere ilçedeki İmam Hatip Okullarının durumunu sordu ve bizlerden ilçeye bir okul yaptırmamızı istedi. Sayın Cumhurbaşkanımızın emridir. Milli Eğitim Müdürlüğü ile yaptığımız protokol il yüzde 51’i biz yapacağız” dedi.

Malatya Valisi Mustafa Toprak ise Küçük ailesine teşekkür ederek, “Bu güzel hizmetin hem Kız İmam Hatip lisesinde okuyacak olan çocuklarımıza, Doğanşehrimize ve Türkiyemize hayırlı olmasını diliyorum. Ben inanıyorum ki çocuklarımız eski binadan burada modern bir binaya kavuşacaklar. Ve yine köylerden kasabalardan buraya gelerek okuyacaklar. Bu okulun ülkemize milletimize beraberliğimize güzellikler getirmesini diliyorum” diye konuştu.

Törende son olarak söz alan Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ise eğitimin önemine değinerek, “Kız çocuklarımızın eğitimi çok önemli. Çünkü onlar anne, onlar geleceğimizin teminatı, gelecek nesillerin teminatı. Onun için eğitimli olmaları, kendilerini yetiştirmeleri bu vatana katkı sunmaları her şeyden önemli” ifadelerine yer verdi.

Gençlerin dünya ile rekabet edebilmesinin de önemli olduğunu dile getiren Tüfenkci ,”Gençlerimizin iyi yetişmesi kadar onların yarışmacı bir kimliğe sahip olması, vatanını, milletini seven insanlar olarak yetişmesi ve bu mücadeleyi başı dik olarak her ortamda, her arenada verebilmesi önemli” dedi.

“Önemli olan bu vatanın bağımsızlığını sağlayacak aklını kiraya vermeyen nesiller yetiştirebilmektir” diyen Bakan Tüfenkci konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Çünkü biz 15 Temmuz’da bunun acısını çektik. Nice gençlerimiz aklını çalıştıramadığı için aklını kiraya verdiği için adeta programlanmış bilgisayarlar gibi, ele geçirilmiş bilgisayarlar gibi düğmeye bastığında kendi anne babasına, kendi akrabalarına, kendi yakınlarına kurşun yağdırabilecek kadar alçalan, bomba atabilecek kadar alçalan bir neslin de yetişmesini doğrusu istemiyoruz. Onun için memleket sevdası, insan sevdası, devlet sevdasının ne kadar önemli olduğunu bilinci içerisinde olacak nesiller yetiştirmemiz gerekiyor. Bu nedenle 15 Temmuz bizim için gerçekten unutulmaması gereken, unutturulmaması gereken ve Türkiye tarihinde yer alan bir dönem olarak da kalması gerekir. Hafızalarımızda yer etmesi gerekir, bizim de dersler çıkartmamız gerekir.”

İmam hatip okullarının geçmişte birçok zorluklar yaşadığını da anımsatan Tüfenkci, “Kimi zaman devlet düşmanı ilan edildi kimi zaman olması gereken gibi Milli Eğitime bağlı bir okul olarak kabul edildi kimi zaman da çok çok abartıldı. Onun için günümüzde imam hatip liseleri de kendi markasını oluşturmuş okullar olarak eğitim hayatına devam ediyor” ifadelerine yer verdi.

Konuşmaların ardından Hüsne Küçük Kız İmam Hatip Anadolu Lisesinin temeli atıldı. Bakan Tüfenkci’nin yanı sıra Vali Mustafa Toprak, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Doğanşehir Belediye Başkanı Vahap Küçük, AK Parti İl Başkanı Hakan Kahtalı, Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Ahmet Kızaılay ve çok sayıda davetli katıldı.

Kayısı Haber

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARI GÖRDÜNÜZ MÜ?