Atık İlaç İmha projesi

Malatya Eczacılar Odası ve İnönü Üniversitesi Eczacılık Fakültesi ile birlikte miadı dolan ve kullanılmayan atık ilaçların toplanması ve imha edilmesi için ortak proje gerçekleştirecek.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Malatya Eczacılar Odası Başkanı Tahir Özelçi ve İnönü Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Dekan Vekili Prof.Dr. Yılmaz Çiğremiş eczacılar odasında yaptıkları basın toplantısında proje ile ilgili bilgi verdi. İlaç kullanmayı çok seven bir toplum olduğumuzu ifade eden Özelçi, sağlık okuryazarlığı konusunda dünya standartlarının çok altında olduğumuzu belirtti.

Özelçi, “Evlerimiz de sürekli mutlaka buzdolabımızda veya başka bir yerde atık ilaç var. Bunlarında imha edilmesi gerekiyor. Niye imha edilmesi gerekiyor. Çünkü bu ilaçlar zaman içerisin de ilaç su istimallerine de neden oluyor. Zaman içerisin de hatalı kullanımlara ve dolayısıyla insanların sağlıklarının bozulmasına neden oluyor. Çocuklarda hayati kazalara sebep oluyor. İntihar girişimlerine sebep oluyor. Bunlardan hepsinden önemlisi çevresel faktörler yani çevreye zarar veriyor. Eczacılık fakültesin ve öğrencileri ile birlikte bu ilaçları odamızda toplayıp topladığımız atık ilaçları Kocaeli'ndeki İZAYDAŞ bertaraf merkezine göndererek tehlikesiz bir şekilde insan sağlığına zarar vermeden bertaraf edeceğiz. Bundan dolayı böyle bir kampanya başlattık” diye konuştu.

İnönü Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Dekan Vekili Prof.Dr. Yılmaz Çiğremiş ise “Atık ilaçlar çok ciddi boyutlarda hem çevresel hem de insan hayatını etkileye bilecek risklere sahip bu bağlam da odamızın başlatmış olduğu bu projeye fakülte olarak destek vereceğiz. Bu atık ilaçların çok emniyetli bir şekilde toplanıp imha edilecek. Bilinçsiz ilaç kullanımı azaldıkça insanlar bilinçlendikçe bu konularda atık ilaçları azalacağına inanıyorum” şeklinde konuştu.

Kayısı Haber

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARI GÖRDÜNÜZ MÜ?